Albero Meble - meble naturalne z drewna, 100% lite drewno Palisander

Jak postarzyć drewno domowymi sposobami? - ALBERO MEBLE

Styl rustykalny to unikalne połączenie prostoty aranżacji ze spokojną kolorystyką, naturalnymi materiałami oraz urokliwą nutą vintage. Ze względu na przytulny klimat, jaki zapewnia pomieszczeniom, styl ten jest szczególnie ceniony przez osoby pragnące urządzić wnętrze o ciepłym i spokojnym charakterze, które nie będzie jednocześnie nudne. Inspiracja stylem rustykalnym to przede wszystkim niepowtarzalne szare i białe meble drewniane przecierane i postarzane, które nadają aranżacji głębi. Jak się okazuje, przy niewielkiej dozie wysiłku, meble można postarzyć samodzielnie - jak tego dokonać? Oto lista sposobów na postarzenie drewna!

Szczotkowanie drewna szczotką drucianą

Jedną z najprostszych, a zarazem efektownych metod na postarzanie drewna jest usunięcie wierzchniej warstwy lakieru i farby oraz uwydatnienie surowej struktury drewna za pomocą szlifowania. Aby osiągnąć ten efekt wystarczy specjalna szczotka, przeznaczona do montowania na wiertarce. Po dokładnym oszlifowaniu mebla wystarczy zakończyć cały proces położeniem lakieru, wosku lub olejku do mebli. W zależności od wykorzystanego produktu osiągnięty zostanie inny rodzaj wykończenia. Metoda szlifowania sprawdzi się w przypadku mebli wykonanych z drewna miękkiego gatunku, które łatwo podda się obróbce mechanicznej.

Postarzanie drewna octem

Trudno o bardziej uniwersalny produkt, który znajdzie się w niemalże każdym gospodarstwie domowym - ocet - tym razem wykorzystany zostanie do postarzenia drewna! W celu postarzenia drewna octem potrzebne będą: wełna stalowa, ocet, szklany słój oraz pędzel. Do słoju z octem należy włożyć wełnę i odstawić całość na kilka dni. W tym czasie ocet zmieni kolor na ciemnobrązowy. Następnie należy powstałym płynem pomalować drewno. Zabieg ten pozwoli nadać meblom głębokiej barwy i uwidocznić jego strukturę.

Szare meble grey wood jako element estetyki shabby chic

Szare drewno postarzane grey wood to podstawowa część modnego stylu shabby chic. Składają się na nią mleczno-szara i lekko kremowa kolorystyka oraz efekt podniszczenia, nadający całości niepowtarzalnego charakteru. Do osiągnięcia tego efektu wykorzystywane są specjalne farby, przeznaczone do postarzania drewna meblowego, a także gąbki ścierne i wosk. Cały proces polega na wstępnym pomalowaniu mebla, który następnie jest przecierany, szlifowany i gruntowany w celu osiągnięcia wrażenia długotrwałego użytkowania.

Postarzanie drewna metodą przecierania

Do wykonania tego rodzaju postarzania potrzebna będzie szlifierka kątowa wyposażona w szczotkę do przecierania drewna. Celem jest odsłonięcie struktury drewna, bez nadmiernego naruszania mebla i uzyskanie efektu starej deski. Konieczne będzie utrwalenie całości stosownym lakierem.

Postarzanie drewna techniką decoupage - nieodparty urok podstarzałej elegancji

Nieco odmienną metodą postarzania drewna jest decoupage. Polega ona na wtopieniu w drewno wybranego wzoru lub obrazu. W tym celu wykorzystuje się papier lub serwetki, które następnie są umieszczane na powierzchni mebla i lakierowane grubą warstwą lakieru - tak aby całkowicie „zlały" się z drewnem.

Postarzanie mebli z drewna litego lakierem

Najprostszym sposobem na osiągnięcie efektu zużycia mebla będzie wykorzystanie przeznaczonego do takiej metamorfozy lakieru. Po przygotowaniu powierzchni wystarczy nałożyć na nią lakier. W zależności od upodobań można powtórzyć czynność po wyschnięciu lakieru w celu wzmocnienia efektu. Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów i kolorów lakieru do postarzania mebli drewnianych, wystarczy zaopatrzyć się w jeden z nich, aby wykonać niepowtarzalne DIY w stylu rustykalnym.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 Albero Meble

Design by Graff.pl